Spring til indhold
Forside

Nyhed

Hvad er automatiseret sagsbehandling?

Lagt online: 12.01.2022

I ny udgivelse hjælper ph.d.-stipendiat Ulrik Røhl til at forstå hvad vi taler om, når vi diskuterer anvendelse af teknologi i den offentlige sektor.

Nyhed

Hvad er automatiseret sagsbehandling?

Lagt online: 12.01.2022

I ny udgivelse hjælper ph.d.-stipendiat Ulrik Røhl til at forstå hvad vi taler om, når vi diskuterer anvendelse af teknologi i den offentlige sektor.

Debatten om fordele og ulemper ved anvendelse af avanceret teknologi i den offentlige sektor er stigende. Meget tyder på, at vi i de kommende år vil se en stigende anvendelse af automatiseret sagsbehandling blandt myndigheder både i Danmark og i udlandet. Ofte slynges begreber som big data, kunstig intelligens og machine learning gennem luften uden nærmere forklaring.

Ulrik Røhl fra Centre for IT Management (CIM) på Institut for Politik & Samfund fokuserer i sit ph.d.-projekt på sammenhængen mellem automatiseret sagsbehandling og god myndighedsadfærd. Som led i arbejdet har han netop offentliggjort en såkaldt klassifikation med seks idealtyper for anvendelsen af automatiseret sagsbehandling, som sætter både forskere og praktikere i stand til at beskrive og diskutere anvendelse af automatiseret sagsbehandling på et mere præcist og oplyst grundlag. De seks typer går fra ’minimal automation’ til ’autonomous decisions’, og beskriver hvordan kontrollen med sagsbehandlingen trinvist overgår fra sagsbehandler til teknologi. Klassifikationen udkommer som del af en ny antologi om ’Service Automation in the Public Sector’, som udgives på det internationale forlag Springer.